Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
49.12
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10,100 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MMC, RS-MMC |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Product colour | Silver |
| Power | |
| USB cable length | 0.15 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 øC |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42.7 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 16.4 mm |
| Weight | 74.8 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}