-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kensington’s W1050 1080p Fixed Focus Wide Angle Webcam is a professional and cost-effective webcam delivering high-quality video (1080p @ 30fps), omnidirectional microphones and unique features for privacy, camera placement and improved low light imaging. The W1050 is optimised to help you look and sound your best on today’s most popular video conferencing applications and is part of Kensington’s Professional Video Conferencing ecosystem - a powerfully cohesive software and accessory experience that empowers you to spend more time collaborating. Whether you’re working from home or from the office, needing to fit more people in the frame, or teaching or learning, the W1050 presents you, only better - on Microsoft Teams, Google Meet, Zoom and more.
| Packaging data | |
| Package width | 98 mm |
| Package depth | 154 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 240 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 2.65 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 175 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.98 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |