-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kensington’s W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam provides a wide field of view to accommodate multiple participants, adding the professional touch to today’s video conferencing applications. Optimised to showcase you, your team or your background, the W2050 delivers high-quality video (1080p @ 30fps), dynamic zoom, two omnidirectional stereo microphones, flexible camera placement and enhanced low light imaging. Host a meeting, highlight your location, present a whiteboard or conduct a product demo. Be a part of Kensington’s Professional Video Conferencing ecosystem - an elevated experience that empowers you to spend more time collaborating and less time troubleshooting. The W2050 provides a powerfully flexible experience on Microsoft Teams, Google Meet, Zoom and more.
| Design | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 2.29 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 176 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |