-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Professionals who spend long hours working at a desk often struggle with poor posture, eye strain, as well as neck, back and shoulder discomfort. The SmartFit™ One-Touch Height Adjustable Dual Monitor Arm supports more comfortable monitor placement. Thoughtfully designed to simplify proper ergonomic fit, it offers a fully articulating design for maximum flexibility. A heavy-duty build provides stability in every position while its gas spring monitor mount makes adjusting the height, depth and angle of your monitors effortless — from landscape to portrait mode. The built-in cable management system organises and conceals cables while the arm lifts your external monitor up and out of the way, decluttering and clearing valuable desk space.
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum weight capacity (per display) | 9 kg |
| Maximum weight capacity (per curved/ultra-wide display) | 9 kg |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 8.5 cm |
| Grommet mount desk thickness (max) | 5 cm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment range | 170 - 505 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle | 90ø |
| Angle of rotation | 90ø |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| VESA mount included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |