-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kensington SlimBlade™ Pro Trackball combines precision, comfort and wireless convenience in an advanced controller combining sleek, ergonomic design and dual-hand ambidextrous control. Includes choice of Bluetooth, 2.4GHz wireless and wired connection options. Rechargeable battery provides up to 4-month capacity. Nimble, finger-operated trackball features dual-sensor ball-twist scrolling for quick navigation. Takes up less desk space than a mouse and is more comfortable during extended use, requiring less arm and wrist movement. Optical-tracking technology delivers superior precision for increased productivity. Free KensingtonWorks™ software allows you to customise buttons, cursor and scrolling speeds. Plug & Play installation. Windows and macOS compatible.
| Mouse | |
| Trackball diameter | 5.5 cm |
| Design | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 1.59 kg |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Trackball | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 220 mm |
| Master (outer) case length | 285 mm |
| Master (outer) case height | 185 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.32 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.99 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |