-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Supporting up to four external displays on laptops running Windows, macOS and ChromeOS, the SD5920T EQ Thunderbolt™ 4 Quad 4K Hybrid Dock with DisplayLink® Technology is a versatile docking station for unlocking the full potential of Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4® and USB-C® devices. Flexible video connections include 2 x HDMI®/DP ports, 1 x DP port and 1 x Thunderbolt™ 4 port, supporting up to Quad 4K @ 60Hz. Focused on productivity, the SD5920T supports up to 100W Charging (96W certified) to the laptop, 40Gbps data transfer speeds and includes 16 connectivity ports. Partially made with recycled materials. Includes security cable lock slots and 3-year limited warranty. * For MacBook M1/M2/M3/M4 with Pro and Max chipsets (and M3 base chipset when laptop lid is closed), this dock supports up to quad 4K @ 60Hz. It also supports up to triple 4K @ 60Hz for M1/M2 base chipsets.
| Ports & interfaces | |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, MicroSD (TransFlash) |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Number of displays supported | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 495 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.63 kg |
| Master (outer) case net weight | 9.63 kg |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Chrome OS 116 or above; Windows 10 or above; macOS 11 or above |
| Special features | EQ |
| USB ports quantity | 4 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |