-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ideal for professionals requiring a single docking solution for a mixed estate of devices and organisations putting sustainability at the forefront, the SD4781P EQ USB-C® & USB-A Dual 4K Docking Station is a versatile dock that supports the latest USB-C® and legacy USB-A* laptops - including dual monitor support for MacBook M1/M2/M3 laptops.
SD4781P’s outer case is composed of up to 50% post-consumer recycled content (PCR), aimed at reducing our environmental impact. The docking station supports up to 2 external Ultra HD monitors (4K @ 60Hz), with the ability to select between HDMI® 2.0 and DP++ 1.2 connections. A secure screw lock USB-C cable ensures the cable remains in place even in busy office environments.
Together with data transfer speeds up to 10Gbps via 6 x USB ports and up to 100W Power Delivery, the SD4781P EQ USB-C® & USB-A Dual 4K Docking Station is the perfect solution for a wide range of different workstation setups.
* USB-A devices require an alternative power source, sold separately.
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Number of displays supported | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| Compatibility | MacBook M-Series Base Chipset |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 1.46 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 285 mm |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.54 kg |
| Master (outer) case net weight | 9.54 kg |
| Other features | |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 7 or above; Chrome OS 44 or above |
| Special features | EQ |
| USB ports quantity | 6 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |