Rechargeable Wireless Keyboard/Mouse - KM270 EQ - Qwerty Portuguese
ITCurry #: 29056184 | Article #: K75560PT-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Organisations often struggle to find reliable peripherals that contain more sustainable materials and enhance productivity without breaking the budget. Many are frustrated with keyboards and mice that lack durability, security or compatibility across different operating systems. Ideal for large-scale deployments, the KM270 EQ Rechargeable Desktop Set addresses these concerns by providing a feature-rich, wireless solution that combines functionality with sustainability. With its sturdy design and helpful productivity enhancements, the KM270 ensures all-day productivity, featuring a full-size keyboard layout with a dedicated Copilot key**, a spill-proof design, and a quiet-click mouse. * Excludes Printed Circuit Board (PCB) assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable. ** Windows only.
| Keyboard | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Security algorithms | AES |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | -92 g |
| Packaging data | |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 730 g |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 242 mm |
| Master (outer) case length | 552 mm |
| Master (outer) case height | 178 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.38 kg |
| Master (outer) case net weight | 4.38 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |