-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Hands-free, headset built for retail shiftwork
PUSH-TO-TALK (PTT) INTEGRATION
In the retail world, every second counts. Which means teams need to be able to communicate quickly and handsfree. With Perform 75, associates can use Push-to-Talk (PTT) to communicate without having to reach for their handheld device. So questions, queries and problems get solved fast and hands-free.
UNIVERSALLY COMPATIBLE
Besides phone calls, Perform 75 integrates with leading PTT and Voice-Directed Picking (VDP) software, popular UC platforms like Microsoft Teams and Zoom, as well as AI Agents retailers might want to introduce in the future.
BUILT FOR SHIFTWORK
Thanks to its modular, easy-to-use design, starting a shift has never been simpler. Associates can just grab a boom arm, connect a battery, attach to their headband (or neckband) then pair it with their handheld device. And with a hot-swappable battery, up to 20 hours of call time (including up to 50 hours of PTT time), and a 10-bay charger – this headset’s all about 100% uptime.
COMFORT & FLEXIBILITY
Perform 75 can be worn on either ear and is comfortable to wear from the first hour to the last. Featuring cushioned earcups, a lightweight design and multiple wearing styles (behind the neck or over the head), associates can find the fit that works for them.
99% NOISE CANCELLATION
The Perform 75 is engineered with industry-leading microphone noise cancellation to block out 99% of background noise. Whether it’s the sound of warehouse machinery or the bustle of the shop floor – associates are heard clearly the first time, every time
DESIGNED FOR DURABILITY
With a robust IP65 rating against dust and water, this highperformance headset is built to withstand the toughest environments. From walk-in freezers to dry storage, the Perform 75 can be used in extreme temperatures – from 60°C all the way down to -30°C. And because we know how demanding busy shifts can be, we’ve drop-tested it to 2.1m too.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| LED indicators | Bluetooth, Battery level |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Hearing protection technologies | Sidetone Technology |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | FCC;ISED;CE;RoHS;REACH;Proposition 65;TCO 9 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, HSP, HFP |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 100 m |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 2 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise reduction | Yes |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 50 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -26 dB |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 20 h |
| Battery recharge time | 3 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | Yes |
| Standby time | 168 h |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 øC |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 45 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 186.7 mm |
| Depth | 28.3 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 111.4 g |
| Packaging data | |
| Package width (imperial) | 16.4 cm (6.44") |
| Package depth (imperial) | 6.2 cm (2.44") |
| Package height (imperial) | 17 cm (6.69") |
| Package width | 163.5 mm |
| Package depth | 62 mm |
| Package height | 170 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Ear pad material | Foam |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Charging time | 180 min |
| Technical details | |
| Easy pairing | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| USB cable length | 1.2 m |
| Voice guidance | No |
| Depth (imperial) | 2.82 cm (1.11") |
| Height (imperial) | 4.7 cm (1.85") |
| Width (imperial) | 18.7 cm (7.35") |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -22 - 140 øF |
| Protective pouch | No |
| Voice control | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;Foam ear cushion;USB-C to USB-A cable;Quick Start Guide;Safety Information and Warranty |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |