Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
46.07
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Our B250-XT has been a customer favorite since its introduction. But, we have made improvements and now introduce the BlueParrott B250-XTS: everything you love about the B250-XT, plus a little extra.
Like its predecessor, the B250-XTS features Enhanced Xtreme Noise SuppressionTM, to ensure you’re always heard and understood. Wideband audio’s natural, easy-to-understand sound quality. The ability to stream audio from music players, GPS or any Bluetooth device. And more than 20 hours of talk time per charge.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Car/Home office |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black, Blue |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 1 m |
| LED indicators | Yes |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Sound pressure level (max) | 123 dB |
| On/off switch | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | FCC, IC, CEC, TELEC, RSC |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 20 m |
| Headphones | |
| Maximum input power | 50 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Driver unit | 3.6 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone sensitivity | -47 dB |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone mute | No |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Talk time | 20 h |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Fast charging | No |
| Charging source | USB |
| Replaceable battery | No |
| Standby time | 490 h |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 156 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 71 g |
| Packaging data | |
| Package width | 121 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package weight | 193 g |
| Packaging content | |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Foam, Leatherette, Nylon, Polycarbonate (PC), Polyoxymethylene (POM), Silicone, Stainless steel, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Call management | Y |
| Speakerphone | No |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Packaging content | Headset;USB cable |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}