Headset Biz 1500 - Stereo - USB - Noise Cancelling - Wideband Boom Ip Telephony
ITCurry #: 95073340 | Article #: 1559-0159Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
63.71
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Jabra BIZ 1500 is an entry level, low-cost professional corded headset built for cost-conscious contact centres. With noise-cancellation technology, background noise is reduced, providing a more professional customer experience on every call.
Cost-Efficient Professional Corded Headset for Softphones. A duo headset that provides USB connectivity to laptops for softphone use. Comes with a control unit for easy control of volume and mute when on a call.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | Yes |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Headphones | |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 116 g |
| Packaging data | |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.08") |
| Package depth (imperial) | 1.98 cm (0.78") |
| Package height (imperial) | 23 cm (9.05") |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 230 mm |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Carrying case | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Speakerphone | No |
| Ear cushion type | Foam size M |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;User documents |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}