Headset Biz 2300 - Mono - Quick Disconnect (QD) Connector - Black - Balanced Noise Cancelling
ITCurry #: 95073057 | Article #: 2303-825-109Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
77.87
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Jabra Biz™ 2300 QD Siemens Mono is a balanced mono headset designed for Siemens OpenStage telephones. Provides instant connectivity to a wide range of deskphone systems with its QD (Quick Disconnect) plug.
Your contact centre agents are your brand ambassadors, so give them the tool to sound as clear as your brand. In Jabra’s Biz™ 2300, world-class sound meets world-class durability in an exceptionally comfortable and stylish corded headset – keeping both your agents and your customers happy.
| Performance | |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.075 m |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Unified communications | No |
| Power bass | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Country of origin | China |
| Certification | Unify |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Headphones | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone mute | No |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 49 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Charging case | No |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Carrying case | No |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad material | Leatherette |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case width | 495 mm |
| Master (outer) case length | 293 mm |
| Master (outer) case height | 592 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.06 kg |
| Products per master (outer) case | 56 pc(s) |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Other features | |
| Automatic volume adjustment | No |
| QD connector | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Voice guidance | No |
| Speakerphone | No |
| Ear cushion type | Foam size M;Leatherette size M |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Protective pouch | No |
| Voice control | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Packaging content | Headset;Foam ear cushion;Leather-feel ear cushion;User documents |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}