Premium Vivid Color Backlit Film 285 g/mý 42in/1067mm x 30.5m (Q8748A)
ITCurry #: 11684663 | Article #: Q8748A-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Impress your customers with long-lasting backlit displays full of high-impact color and brilliant, true-to-life images—with or without backlight. Increase your output capacity and deliver quick response times with these fast-drying prints. This film is easy to handle, and it's recyclable.
| Features | |
| Finish type | Matte |
| Printing material opacity | 77% (TAPPI T-425), 74% (ISO 2471) |
| Media weight | 285 g/mý |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.2 kg |
| Package dimensions (W x D x H) | 3225.8 x 3145.3 x 28387 mm (127 x 123.8 x 1117.6") |
| Technical details | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Printing material whiteness | 115 (CIE Ganz 82), 110 (ISO 11476) |
| Printing material brightness | 86% (TAPPI T-452) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |