Premium Vivid Color Backlit Film 285 g/mý 54in/1372mm x 30.5m
ITCurry #: 11684664 | Article #: Q8749A-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Impress your customers with long-lasting backlit displays full of high-impact color and brilliant, true-to-life images—with or without backlight. Increase your output capacity and deliver quick response times with these fast-drying prints. This film is easy to handle, and it's recyclable.
| Features | |
| Finish type | Matte |
| Printing material opacity | 77% (TAPPI T-425), 74% (ISO 2471) |
| Media weight | 285 g/mý |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 øC |
| Storage temperature (T-T) | 18 - 30 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 55% |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 127 x 123.83 x 1422.4 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Technical details | |
| Printing material whiteness | 115 (CIE Ganz 82), 110 (ISO 11476) |
| Printing material brightness | 86% (TAPPI T-452) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |