FlexFabric 5940 48XGT 6QSFP28 Switch, 48 10GBASE-T Ports, 6 QSFP28 ports
ITCurry #: 1171YD16 | Article #: JH391A-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The HPE FlexFabric 5940 Switch Series is a family of high-performance and low-latency 10GbE and 40GbE top-of-rack (ToR) data center switches. The 5940 Switch includes 100G uplink technology which is part of the HPE FlexFabric data center solution and is a cornerstone of the FlexNetwork architecture. The 5940 Switch is suited for deployment at the aggregation or server access layer of large enterprise data centers or at the core layer of medium-sized enterprises. It is optimized for high-performance server connectivity, convergence of Ethernet and storage traffic, and virtual environments.
What is new supporting point:
Pre-configured switch bundles for deployment in the campus aggregation and core.
VXLAN Layer 2 and Layer 3 gateway support.
HPE FlexFabric Network Analytics solution provides network visibility and all information to run the network at its optimal performance.
EVPN, OpenFlow and SDN automate manual tasks and speed service delivery.
IRF supports of up to nine switches simplifies management by up to 88%.
Comware 7 advanced modular operating system designed for high availability.
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 2160 Gbit/s |
| Throughput | 1607 Mpps |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Performance | |
| Physical stacking (units) | 9 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Power | |
| Power supply included | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC input voltage | 40 - 60 V |
| Power consumption (max) | 320 W |
| Power consumption note | 320 W (maximum) |
| Other features | |
| Latency | 10 Gbps Latency: < 1 æs |
| Memory and processor | 1 GB flash Packet buffer size: 16 MB 4 GB SDRAM |
| I/O ports | (48) 1/10GBASE-T ports (6) QSFP28 100GbE ports |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 90% |
| Performance management | IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Out-of-band management SNMP manager Telnet FTP |
| Weight (imperial) | 13 kg (28.7 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 439.9 x 659.9 x 43.7 mm (17.3 x 26 x 1.72") |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Weight | 13 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |