F110g7 i5-1335u 11.6 Win 11 Pro 8gb/256GB Pci-e SSD Eu+uk Cord
ITCurry #: T6696619 | Article #: FTA754JI1MHX-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The F110 is the solution of choice for field professionals seeking complete office computing capabilities in a tablet form factor, delivering power and rugged performance in challenging environments.
NOTHING HELD BACK
The new F110 fully-rugged Windows tablet is built for maintenance, inspection, and field service personnel who need powerful computing capabilities without sacrificing mobility. Its 11.6-inch (up to 1,200 nits) display provides clear viewing in direct sunlight, while dual-SIM 4G/5G Sub 6 capabilities keep you connected at remote worksites.
UNCOMPROMISED PERFORMANCE
The new F110 delivers more power, connectivity, and media capabilities than ever before. Its 13th generation Intel® Core™ CPU, with Intel® UHD Graphics runs the latest Edge AI and AR/VR applications smoothly. Its onboard DDR5 memory (up to 32GB) processes large data volumes continuously over long workdays. Thunderbolt™ 4 Type-C enables secure and speedy transfer of that data.
SUPERB OUTDOOR MEDIA CAPABILITIES
F110’s 11.6-inch touchscreen display delivers a brilliant 1,200 nits of screen brightness, enabling clear outdoor reading, video, and AR overlay on even the brightest days. Its five and eight (front/rear) megapixel cameras provide image and clarity. And if challenging weather should hit, multitouch device input (via touch, glove, or pen) enables easy usage in cold, rain, or snow.
CONTINUOUS OPERATION
Dual hot-swappable batteries, with standard and high-capacity options available, keep F110 operating well into overtime thanks to the toolless battery changeout that doesn’t interrupt operation. Dual SIM capabilities enable easy carrier network switching. And when you hand the device over for one of your coworkers to use, the solid-state drive (SSD) can also be changed out without tools.
COMPREHENSIVE WIRELESS
F110 is built to meet all your mobile wireless needs, with higher speed and more power efficiency. Wi-Fi 6E and an optional 5G Sub-6 capabilities deliver precise navigation and ample throughput while supporting 4G LTE module with an integrated GPS providing coverage for most regions, or dedicated GPS is also available. Bluetooth 5.3 handles low-power Internet of things (IoT) connections, with RF passthrough for GPS, WWAN, and WLAN, all controllable using our proprietary G-Manager software.
ADAPTABLE & FLEXIBLE
The F110 is designed for convenience. With its thin and light chassis, optional hard handle, attachable keyboard, as well as office and vehicle docks, plus a range of straps and harnesses, the F110 is a master of adaptation. A tablet in the field. A laptop at the office. The F110 works however you need it to, wherever you need it to, without compromising capability or comfort.
ROBUST DEVICE AND DATA SECURITY
The F110 enables enhanced data security and configurability for industries such as Defense, Manufacturing, Utilities, Oil and Gas, and more, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Multi-factor authentication is supported via Intel® vPro® technology, fingerprint reader, Windows Hello facial recognition, smart card reader, and HF RFID reader, while TPM 2.0 and the user-removable, hardware-encrypted SSD add a further layer of security for your sensitive data.
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Panel type | TFT |
| Display brightness | 1200 cd/mý |
| Touchscreen type | Capacitive |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel© CoreT i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel© CoreT i5 |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2680 mAh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 207 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810H, MIL-STD-461G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 63 øC |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |