F110g7-ex i7-1355u 11.6 W11 Pro 16gb/1TB Pci-e SSD Eu+uk Cord
ITCurry #: T6696620 | Article #: FTBQ69TI5DHX-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Getac F110-EX, an ATEX and IECEx-certified rugged tablet, enables digital transformation in Zone 2/22 hazardous environments.
ATEX AND IECEX CERTIFIED
Certified for hazardous locations, the F110-EX fully rugged tablet offers ATEX and IECEx Zone 2/22 certification for use in potentially explosive atmospheres.
NOTHING HELD BACK
The new F110-EX fully-rugged Windows tablet is built for maintenance, inspection, and field service personnel who need powerful computing capabilities without sacrificing mobility. Its 11.6-inch (up to 1,200 nits) display provides clear viewing in direct sunlight, while dual-SIM 4G/5G Sub 6 capabilities keep you connected at remote worksites.
UNCOMPROMISED PERFORMANCE
The new F110-EX delivers more power, connectivity, and media capabilities than ever before. Its 13th generation Intel® Core™ CPU, with Intel® UHD Graphics runs AR/VR applications smoothly. Its onboard DDR5 memory (up to 32GB) processes large data volumes continuously over long workdays. Thunderbolt™ 4 Type-C enables secure and speedy transfer of that data.
SUPERB OUTDOOR MEDIA CAPABILITIES
F110-EX’s 11.6-inch touchscreen display delivers a brilliant 1,200 nits of screen brightness, enabling clear outdoor reading, video, and AR overlay on even the brightest days. Its five and eight (front/rear) megapixel cameras provide image and clarity. And if challenging weather should hit, multitouch device input (via touch, glove, or active digitizer pen) enables easy usage in cold, rain, or snow. The active digitizer pen ensures precise input without accidental palm or finger touch errors, ideal for accurate data entry and signatures in any weather.
COMPREHENSIVE WIRELESS
F110-EX is built to meet all your mobile wireless needs, with higher speed and more power efficiency. Wi-Fi 6E and optional 5G Sub-6 capability deliver precise navigation and ample throughput, while supporting 4G LTE module with integrated GPS providing coverage for most regions, or dedicated GPS is also available. Bluetooth 5.3 handles low-power Internet of things (IoT) connections, all controllable using our proprietary G-Manager software.
CERTIFIED FULLY RUGGED
Getac is a dedicated rugged device specialist. Engineered to survive the shock, rain, vibration, dust, liquid, and other diverse stresses, the IP66-certified F110-EX can be operated safely in the presence of rain or high-pressure water jets while also being certified for a 4-ft drop rating and operation in extreme temperatures from -21°C to 60°C (-6°F to 140°F) according to MIL-STD-810H standards, with salt fog resistance also available.
ROBUST DEVICE AND DATA SECURITY
The F110-EX enables enhanced data security and configurability for industries such as Pharmaceutical and Manufacturing, Oil and Gas, Natural Resources, and more, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Multi-factor authentication is supported via Intel® vPro® technology, fingerprint reader, Windows Hello facial recognition, smart card reader, and HF RFID reader, while TPM 2.0 and the hardware-encrypted SSD add a further layer of security for your sensitive data. Getac Secure Erase securely erases SSD data to meet industry standards, safeguarding it from unauthorized recovery.
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Panel type | LCD |
| Display brightness | 1200 cd/mý |
| Touchscreen type | Capacitive |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel© CoreT i7 |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | UHD Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Docking connectors quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Protection features | Drop proof, Dustproof, Freeze resistant, Heat resistant, Rain proof, Shock resistant, Splash proof, Vibration proof |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Huawei Mobile Services (HMS) | No |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2680 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries | 2 |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter input voltage | 100-240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| USB Type-C charging port | No |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 25.3 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | ATEX, IECEx |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -21 - 60 øC |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |