Tm-t20iv (101a0) - Receipt Printer - Dot Matrix - USB / Serial
ITCurry #: 1925AF05 | Article #: C31CL47101A0-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
POS receipt printer
The combination of its fast print speeds, high reliability and economical operation, make this printer a must-have for small retail and speciality stores, hospitality venues and grocery stores.
Affordable
This easy-to-use model is our entry-level POS receipt printer and has an 80mm printing width. Its Automatic Paper Reduction feature reduces top and bottom margins, line feed width and barcode height, allowing for flexible receipt printing. This monitors and controls the amount of paper used. Paper costs are minimised by printing the top logo of the next receipt before cutting, so the top margin is further reduced by 12mm.
Reliable
With the mean time between failures (MTBF) of 360,000 hours and a mechanism life of 15 million lines, you can rely on the TM-T20IV in high-volume printing environments.
Flexible
The TM-T20IV comes with a built-in USB + Serial interface, making the model a long-term investment as it is possible to switch connectivity at any time.
Fast
Its print speed of 250mm/sec can save you time and its competitive price and running costs can save you money; ideal for when you need to beat queues quickly.
| Printing | |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Character size | 1.25 x 3 mm |
| Character density | 22.6 cpi |
| Printing characters | Graphic |
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Paper handling | |
| Printing media thickness | 53 - 75 æm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Supported paper width | 80 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-B |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Connectivity technology | Wired |
| Optional connectivity | Ethernet, Wireless LAN |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Cutter | Yes |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Print head life | 150 km |
| Wall mountable | Yes |
| Receive buffer | 4 KB |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (printing) | 27.2 W |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC output voltage | 24 V |
| Power consumption (standby) | 0.96 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ICES |
| Safety warning | UL62368-1, CAN/CSA C22.2 No.62368-1 |
| Other features | |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 60000000 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |