Tm-l90 - Label And Barcode Printer - Thermal - 80mm - USB / Serial (c31c412412)
ITCurry #: 1925F798 | Article #: C31C412412-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Label printer
The TM-L90 is Epson's compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you'll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
| Printing | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Printing colours | Black |
| Maximum printing width | 1.41 mm |
| Maximum print height | 3.39 mm |
| Paper handling | |
| Autocutter | Yes |
| Maximum roll diameter | 9 cm |
| Autocutter durability | 2000000 million cuts |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Performance | |
| Print head life | 150000000 million characters |
| Certification | TšV, CE |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 45% |
| Storage relative humidity (H-H) | -10 - 50% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 90 øC |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 24 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 168 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 179.5 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 179.5 cm |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Other features | |
| Buffer size | 4 KB |
| Country of origin | China |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |