Tm-l90 - Label And Barcode Printer - Thermal - 80mm - USB / Ethernet
ITCurry #: 1925P094 | Article #: C31C412465-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Label printer
The TM-L90 is Epson's compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you'll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
| Printing | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Printing characters | Barcode |
| Paper handling | |
| Autocutter | Yes |
| Half-cutter | No |
| Maximum roll diameter | 9 cm |
| Media thickness | 0.06 - 0.08 mm |
| Supported paper width | 80 mm |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Tape cutting | Automatic |
| Character pitch | 22.6,16.9 cpi |
| Mean time between failures (MTBF) | 260000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| Cutter | Yes |
| Certification | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption | 1800 mA |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 2.82 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 24 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 168 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.5 m |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Other features | |
| Safety | UL, CSA, TšV |
| Buffer size | 4 KB |
| Character sets | ANK |
| Country of origin | China |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |