SureColor Sc-p5000 Std - Violet Spectro - Color Printer Inkjet - A2 - USB / Ethernet -
ITCurry #: 1925R972 | Article #: C11CF66001A3-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Your true colours
Designed for proofing, fine art and photography applications, the SC-P5000 can be selected with a violet or LLK inkset, and can achieve near-perfect colour matching of up to 99% of Pantone Solid Coated Colours¹.
Precision colour proofing
When purchased with a violet HDX inkset for pre-press proofing the SC-P5000 can reproduce packaging, marketing materials and corporate colours with 99% Pantone Solid Coated Colour accuracy{s1.
Perfect art reproduction
When specified with an HDX inkset with LLK, photographers and fine artists can use the SC-P5000 to reproduce the detail and colours of their artwork perfectly, as well as exact reproduction of 98% of Pantone Solid Coated Colours.
Reliability you can trust
The SC-P5000 offers new features to ensure reliable day-to-day operation and minimise maintenance. These include new covers and seals to limit dust intrusion, an improved automatic nozzle check and a guided cleaning procedure.
Outstanding print quality
The SC-P5000 uses Epson’s latest ink technology to make high-resolution, long-lasting prints. 3.5pl droplet size and 2880x1440dpi resolution ensure crisp, detailed results, while Ultrachrome HDX inks offer much improved lightfastness{s2.
Simple setup and operation
Setup and media handling is quick and easy thanks to an internal colour calibration sensor, simple media switching and a clear media handling guide on the display. The SC-P5000 fits seamlessly into any proofing workflow and can be supplied with a SpectroProofer4, which can handle automated colour proof checking. The printer is supported by all major RIP and software vendors.
| Features | |
| Duplex printing | No |
| Duplex printing mode | Manual |
| Page description languages | Epson ESC/P2 |
| Printing colours | Cyan, Green, Light black, Light Cyan, Matte black, Orange, Photo black, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Print head nozzles | 360 nozzles black, 360 nozzles per colour |
| Colour | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Borderless printing | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A2 |
| Paper tray media types | Thick paper |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A2, A3, A3+, A4 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Thickness | 1.5 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 47 dB |
| Sound power level (printing) | 6.2 dB |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power consumption (printing) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2003 R2 |
| Compatible operating systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 7, 64-Bit-Version, Windows 8, Windows 8 (32/64 Bit), Windows 8.1, Windows 8.1 x64 Edition, Windows Server 2003 (32/64 Bit), Windows Server 2008 (32/64 Bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Vista, Windows Vista, 64-Bit-Version, Windows XP, Windows XP, 64-Bit-Version, Windows Server 2003 R2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 863 mm |
| Depth | 766 mm |
| Height | 406 mm |
| Weight | 52 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | AC |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 915 mm |
| Package depth | 1100 mm |
| Package height | 895 mm |
| Package weight | 65 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 29.5 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Printing method | Epson Micro Piezo |
| Print technology | Inkjet |
| Print cartridge volume (metric) | 200 ml |
| Ink drop | 3.5 |
| Maximum input capacity (photo paper) | 100 sheets |
| Print margin cut-sheet | 3 x 3 x 14 x 3 |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |