SureColor Sc-p10000 - Color Printer - Inkjet - A0 - Ethernet
ITCurry #: 1925V560 | Article #: C11CE17001A0-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Large format printer
Created by a name recognised in the marketplace for exceptional quality, these large-format photo printers combine high productivity, superior quality and ease of use into one complete package. Designed for photo labs, high street photo and copy shops and corporates looking for an in-house solution, the SC-P10000 can create a range of high-quality photos, POS and signage, just like the SC-P20000.
High productivity without compromising on quality
Allowing users to benefit from high productivity without compromising on quality, the printer comes with a PrecisionCore MicroTFP printhead for producing outstanding results, even in lower-quality modes. Coupled with a high-precision media feed technology, including a newly developed camera-based paper feed stabiliser and media inductive roller system, the printer helps ensure smooth operation.
Accurate, precise and reliable results
A new Epson UltraChrome Pro 10-colour ink-set consistently delivers fantastic-looking prints. Blacks will be deep and rich thanks to new high-density Photo and Matte Black inks. Better gradation with reduced graininess is achieved thanks to K4 and Multi Size Droplet Technology (MSDT). To ensure consistency without the need for expensive add-ons, Epson Colour Calibration utility means users can easily manage their colour reproduction.
Easy to operate and maintain
Getting started is easy with a clearly illustrated user guide and colour LCD Panel. When it comes to handling, changing and switching media the process is quick and effortless. During printing, a transparent printer cover window and roll cover window allow users to check the print status and remaining media. After printing has finished, the position of the printhead means it can be cleaned by the user, along with the ink cap, to help save on maintenance costs.
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 10 |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Borderless printing | Yes |
| Paper handling | |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A3++, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B0, B1, B2, B3, B4 |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| Maximum roll width | 162.6 cm |
| Maximum roll diameter | 17 cm |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black, Grey |
| Sound pressure level (printing) | 50.5 dB |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power consumption (PowerSave) | 2.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 95 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1879 mm |
| Depth | 976 mm |
| Height | 1145 mm |
| Weight | 126 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1108 mm |
| Package depth | 2018 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 226 kg |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |