Pp Matte Label Premium, Die-cut Roll, 210mm X 297mm, 184 Labels
ITCurry #: 1925Z443 | Article #: 7113422Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
84.49
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Type | Die-cut label |
| Format | Roll |
| Print technology | Inkjet |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Finish type | Matte |
| Purpose | Universal |
| Shape | Rectangle |
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Compatible products | ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 21 cm |
| Label height | 29.7 cm |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 736 pc(s) |
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 184 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}