Pp Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm X 210mm, 259 Labels
ITCurry #: 1925Z445 | Article #: 7113424-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Type | Die-cut label |
| Format | Roll |
| Print technology | Inkjet |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Finish type | Matte |
| Purpose | Universal |
| Shape | Rectangle |
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4* ColorWorks C6000PE 4* ColorWorks C7500 ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 21 cm |
| Label height | 10.5 cm |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 1036 pc(s) |
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 259 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |