Ink Cartridge - 378xl Squirrel - Black/ Yellow/ Cyan/ Magenta/ Light Magenta/ Light Cyan
ITCurry #: 1925R833 | Article #: C13T37984010-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
378XL Squirrel Claria Photo HD Multipack 6-colours Ink
You’ve spent time picking your camera and lenses, now complete your kit with long-lasting Claria Photo HD Inks. It’s easy to bring out the true beauty of your photos with this 6-colour ink set which includes cyan, magenta, yellow and black in addition to light cyan and light magenta.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality produced by its 6-colour inks. It delivers detailed images and realistic skin tones with smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks. Designed with longevity in mind, the high-quality ink can last for 300 years in a photo album{s1.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Photo XP-8500, XP-8505 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Colour ink volume | 9.3 ml |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| OEM code | C13T37984010 |
| Country of origin | Indonesia |
| Packaging data | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 244 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648705 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |