Ink Cartridge - 24s Elephant - 29.1ml - Black/ Yellow/ Cyan/ Magenta/ Light Magenta/ Light Cyan
ITCurry #: 1925E491 | Article #: C13T24284011-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson Claria Photo HD Ink - designed for exceptional, 6-colour photos
Claria Photo HD Ink is ideal for photographers looking to produce and display outstanding, superior quality glossy photographs. The perfect partner for the keen photographer who wants the best results from their DSLR or compact camera.
Claria Photo HD inks deliver smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. Your treasured memories will last for generations; photos printed with Claria Photo HD Ink will last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
| Features | |
| Compatibility | XP-750/XP-850 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Light magenta, Magenta, Yellow |
| Supply type | Multi pack |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 141.8 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 192 mm |
| Weight | 165 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 185 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 37.5 cm |
| Products per pallet | 1056 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 40 cm |
| Products per pallet (UK) | 1320 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |