Ink Cartridge - 202xl Kiwi - Cyan/ Magenta/ Yellow/ Photo Black
ITCurry #: 1925R795 | Article #: C13T02G74010-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson 202 Kiwi Claria Premium Indvidual Genuine Inks
There’s no need to choose between your heart and your head, the 5-colour Claria Premium Ink produces both high-quality documents and outstanding, glossy photos. It truly gives you the best of both worlds with a black pigment ink for document printing and four dyes including a black for photos.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Epson’s Claria Premium 5-colour ink set is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos. It combines pigment and dye-based inks with the additional benefit of a photo black ink. This means that as well as creating durable text documents, these inks produce high-quality photos. What’s more, photos printed with this ink can last up to 300 years in a photo album*, ensuring your treasured memories are protected for generations.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Premium XP-6000, XP-6005 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 13.8 ml |
| Colour ink volume | 8.5 ml |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| OEM code | C13T02G74010 |
| Country of origin | Indonesia |
| Packaging data | |
| Package width | 73 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946649207 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |