Eb-w49 - Projector - 3LCD - Wxga - 3800lm - Wi-Fi / Hdmi / USB
ITCurry #: 1925X020 | Article #: V11H983040Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
515.47
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Flexible, HD-Ready WXGA display
The compact, stylish design of the EB-W49 makes it the ideal choice for sharp, legible presentations and vivid video content, especially in roles where portability is key. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance.
| Projector | |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 838.2 - 8128 mm (33 - 320") |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 2600 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30ø |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30ø |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Light source | |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 8000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 17000 h |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.72 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Throw ratio | 1.30 - 1.56:1 |
| Video | |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Dynamic, Cinema, Presentation, sRGB, Blackboard |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| DVI port | No |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Noise level (standby) | 28 dB |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Software | |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Extron |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 87 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| WLAN adapter included | Yes |
| Bundled software | EasyMP Network Projection, Epson Projektor Management |
| Technical details | |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 78 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 78 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | PJLink |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}