-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Desktop colour label printer
This high-quality desktop printer series has a compact footprint, making it ideal for desktop installations. The C4000e series has a range of easy-to-use features and enhanced connectivity, allowing for increased printing flexibility.
High print quality
The C4000e is a label printer with four colour print output, which prints in high quality, regardless of the label size and material. These label printers offer high-quality, high-resolution, four-colour print output as standard; along with colour matching functionality (ICC profile and spot colour matching tool) for impressive, impactful, on-demand colour labels.
Compact and easy to use
The C4000e is a highly intuitive label printer, straight out of the box. A large (2.7 inches) LCD display panel makes for simple operation. Media rolls can be easily swapped and changed. The model also features an autocutter, which can be easily replaced without the need for an engineer visit.
Simple integration & connectivity
The C4000e range is easy to integrate and connect into existing systems. Drivers are available for ESC Label, Linux and Mac. Our new SDK's for IOS & Android allow easy and intuitive Tablet printing , also adding the optional Wi-Fi dongle gives you the capability to print from anywhere at anytime. ZPLII compatible
Gloss or matte black inks
Tailored to your specific media requirements, the C4000e comes with either a gloss or matte black ink to help you create crisp, sharp black text and rich images on a range of media.
Durable inks
Thanks to the individual pigment ink cartridges, you can create fast-drying, highly detailed labels that are smudge, water and fade resistant.
A wide range of uses
This professional inkjet sticker printer is ideal for small and medium businesses. It is capable of printing a variety of colour labels such as wine and food labels, shelf edge labels and even ID cards and visitor badges.
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Printing method | Epson PrecisionCore |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Paper handling | |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Power | |
| Power consumption (printing) | 28 W |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 310 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 283 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 425 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Media types supported | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
| Country of origin | China |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |