Colorworks Cw-c6500ae - Colour Label Printer - 8in Wide Autocutter
ITCurry #: 1925X314 | Article #: C31CH77102-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Industrial colour label printer
These on-demand, digital, four-colour label printers open up new opportunities for businesses with lots of SKUs to manage and not much time. The C6500 Series meets the needs of small to medium batch customers across many sectors (food, chemical, beverage, manufacturing etc.). The series includes peeler-equipped (Pe) and auto-cutter (Ae) models.
Media flexibility
The C6500 series benefits from a wealth of new features that are designed to provide practical and creative solutions. It supports media widths, from 25.4mm to 215.9mm and boasts expanded media support which even includes textured paper. In practical terms, this range of ColorWorks label printers can print anything from tiny labels for vaping liquid bottles, to large durable labels that are suitable for chemical drums. The matte black ink version (for both Pe and Ae models) also provides users with increased print finish flexibility on textured or plain paper
Easy to use
The series has been designed to be extremely user friendly. All operations can be carried out from the front, which saves on operation space. The roll replacement is possible from the front, right and left. We’ve also designed a number of technical tools to help with printer management, configuration and maintenance, including: web interface and printer fleet management, remote configuration, maintenance and monitoring.
Print quality
These label printers offer high-quality, high-resolution, four-colour print output as standard; along with colour matching functionality (ICC profile and spot colour matching tool) for impressive, impactful, on-demand colour labels.
Easy integration
All models in the range are integration-friendly. SAP direct support, ESC Label, Linux and Mac drivers. ZPLII compatible"
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed | 85 mm/sec |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Printing method | Epson PrecisionCore |
| Maximum printing width | 21.2 cm |
| Paper handling | |
| Autocutter | Yes |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 444 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 326 mm |
| Weight | 26 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 706 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package weight | 31.3 kg |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Media types supported | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
| Country of origin | China |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |