Vertiv Geist PDU Monitored (OUTLET LEVEL) EC 0U Input IEC 60309 16A 230/400V COM
ITCurry #: N6415881 | Article #: VP6G20AF-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Overview
Upgradeable Outlet Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of outlet level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
Benefits
Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime.
Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime.
Fault-Tolerant
Every unit is 100% tested for reliability and functionality. Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a break in the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs.
Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices.
| Design | |
| PDU types | Monitored |
| Type | Three-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features | |
| Daisy chain | Yes |
| Reset button | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200 - 415 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 16 A |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Load capacity | 11000 VA |
| Power protection features | Over current |
| Maximum power | 11000 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, RCM, China RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1683 mm |
| Weight | 8.16 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |