Screensentry 24.0in Magnetic Attach Privacy Filter For Widescreen Monitors - 16:10
ITCurry #: 89026796 | Article #: PS240WAM-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
ScreenSentry privacy filters are an excellent choice for open, high-traffic environments or wherever you need enhanced data privacy. Screen data is visible only when viewed from directly in front of the display - without blurring or distortion.
The filter darkens the screen when viewed from indirect angles, hiding your screen from prying-eyes, plus the high-gloss finish brightens and sharpens contrast while providing additional protection for your LCD screen against dust, fingerprints, and scratches.
Simple to attach using the SNAP-ON magnetic system that holds the filter securely into place. Available in a variety of popular sizes for monitors and backed by a 2 year warranty.
Protecting Your Privacy
Safeguard your confidential data from visual hackers by using a privacy filter on your laptop or monitor.
Protects Sensitive Data
Protects sensitive data from visual hackers with a +/- 30 degree viewing angle restriction.
Easy Application
Base models include easy-to-apply adhesive strips and mounting tabs – Select models feature magnetic attachment mounting.
Reversible Glossy or Matte Finish
Provides sharp image quality in any lighting environment. Select either the high-clarity glossy-finish or the anti-glare matte-finish.
Multi-Layer Privacy Protection
Multiple layers of advanced technology seamlessly integrated into an ultra-thin design for privacy, durability and comfort.
| Design | |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display diagonal (metric) | 610 cm |
| Features | |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Compatibility | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 527.9 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 118 g |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package height | 438 mm |
| Package weight | 728 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |