-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Introducing the UAG Rugged Workflow Case for the iPhone specifically designed for use in hospitals, clinics, and other healthcare environments. With a built-in hot-swappable battery pack and charging accessories, it provides nurses and health professionals uninterrupted 24/7 performance out of your iPhone device.
The case facilitates precise data and bar code capture using the iPhone’s powerful built-in camera. Maximize efficiency and speed in the most demanding healthcare environments. Ideal for scanning patient ID bracelets, medication, charts, vials and for mobile data entry.
MIL-STD 810G and medical wipe certified, this case has passed rigorous testing for 12 feet (4m) drops to help protect your device against contaminants and accidental drops. The case features a built-in hand strap for optimal portability, and integrated charging pins for convenient on-the-go charging with the optional charging cradle.
Built with durable premium materials, this fully ruggedized case is designed to be used in almost any environment. This case is functionality and protection in perfect harmony.
IMPACT PROTECTION
Designed to withstand the rigors of daily use in almost any environment. Meets the military standard MIL-STD 810G of 12-feet (3.6 meters).
UNINTERRUPTED PERFORMANCE
The quick to change battery pack (3000mAh) provides a continuous charge to the iPhone for 24/7 operations. The optional extended battery pack (5000mAh) keeps your device running longer.
COMPACT RUGGED DESIGN
The lightweight and slim rugged design keeps the device both comfortable to carry on the move and easy to operate. It includes an adjustable and removable hand strap for added security and improved grip.
IOS POWERED
Integrate your solutions seamlessly to an iOS-based ecosystem or modernize your systems to the power of Apple’s iOS platforms.
| Features | |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Compatibility | iPhone 15 |
| Case type | Cover |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White, Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant, Impact resistant, Dust resistant, Water resistant |
| Drop proof up to | 4 m |
| Built-in battery | Yes |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Packaging content | |
| Wrist strap included | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, MSDS, Un38.3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79.2 mm |
| Depth | 24.4 mm |
| Height | 153.4 mm |
| Weight | 190 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |