Essential Armor Magsafe Samsung Galaxy S26 Ultra - Ash
ITCurry #: T2925061 | Article #: 214532113131-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Essential Armor Case, available in stylish translucent and opaque colors. This ultra-thin, lightweight case features a co-molded construction, delivering a sleek and comfortable feel in your hand. Designed for superior protection, it offers enhanced corner protection to guard against accidental drops and impacts. The raised camera bezel protects your lenses from scratches, while the inner hex pattern enhances shock absorption, providing added protection against everyday bumps. Enjoy a satisfying click with every press, thanks to oversized tactile buttons that enhance your user experience.
| Features | |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Case type | Cover |
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant |
| Built-in battery | No |
| Wireless charging | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 41 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |