Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
155.10
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
U6-LR is a high-performance Access Point leveraging advanced WiFi 6 technology to provide powerful wireless coverage to enterprise environments.
It delivers an aggregate radio rate of up to 3.0 Gbps with 5 GHz (4x4 MU-MIMO and OFDMA) and 2.4 GHz 4x4 MIMO radios. The U6-LR seamlessly blends into any environment, and is capable of being mounted in indoor and semi-outdoor environments (IP54 rated).
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of users | 300 user(s) |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Protocols | |
| Supported network protocols | 802.11Ax, 802.11Ac, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11A, 802.3at, 802.1Q |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Design | |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.35 MHz |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 48 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 800 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 øC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}