Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
18.38
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Expand the Connectivity
USB Type-C 3-Port Hub & Gigabit
Ethernet Adapter
Unpack and Ready to Use No More Driver Installation
This user-friendly gadget supports Plug and Play feature that enables user to use it by simply connecting it to an available USB port without manual driver installation.
Enhanced Stability & Compatibility
Utilizing advanced chipset solution, this reliable gadget ensures you fast and stable connection in Windows, Mac OS X, Chrome OS, Linux OS ,Nintendo OS and iPad OS.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB Type-A/USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 3 |
| USB connector form factor | Straight |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS, iPadOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 96 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}