-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Every Gamer's Best Friend
Simply by plugging in the USB 3.0 interface, UE306 helps connect your Nintendo Switch to a wired network system, a much faster and more stable network environment than a WiFi connection. Enjoy super-fast and high-quality downloading on your Nintendo Switch.
Give Wired Internet Connections to USB Devices
Give your laptop, computer, and other USB web devices access to wired network connections by connecting into the modem, router, or network switch. It’s built for most of today’s devices to enjoy powerful, instant wired network connections—ideal for those without a built-in RJ45 Ethernet port.
Gigabit Networking
for Fast, Stable Data Transfers
Equipped with a USB 3.0 port and Gigabit Ethernet port, it supports network speeds up to 1000 Mbps for faster large file transfers and downloads, seamless streaming, immersive gaming, and more.
Easy to Use with Plug & Play
Just plug in and be ready to use in seconds—no manual driver installation required. Meanwhile, an intuitive LED indicator lets you know the network status at a glance. Plug & Play is enabled for Nintendo Switch, Windows 10/8.1, and Linux OS.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB |
| DC-in jack | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
| Wireless charging | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71 mm |
| Depth | 26 mm |
| Height | 16.2 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 60 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface | Ethernet |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |