-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
All-Round Protection with Vivid Colors
Outdoor Pan/Tilt Security Wi-Fi Camera
360° All-Round Protection
Provides 360° horizontal & 130° vertical viewing range, enabling you to focus on more vital areas and eliminate blind spots. Assign points for the camera to patrol for dynamic monitoring.
Build to Withstand Water & Dust
Tapo C510W is protected against jets of water and dust with IP65 weatherproof rating. It works well in rain, snow, dust, and heat.
Customizable Sound and Light Alarm
Craft your own audio alarm and tailor the intensity of the dual spotlights to fit your needs. Activate the integrated siren along with the spotlight alarm to deter unwelcome intruders effectively.
Install Where You Value Most
Tapo C510W supports multiple installation options. You can install the camera on the wall, eave, or pole. Monitor the area where you care the most.
| Performance | |
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | CE, FCC, RoHS, RCM |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White, Black |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal | 360ø |
| Lens viewing angle, vertical | 130ø |
| Tilt angle range | 0 - 130ø |
| Pan range | 0 - 360ø |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 3.9 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Supported graphics resolutions | 2304 x 1296 |
| Frame rate | 15 fps |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, DNS, HTTPS, TCP, UDP |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | No |
| Channel bandwidth | 2400 MHz |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 123.8 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 760 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |