-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Everyday bumps and drops are no problem for the Safe Fit™ 360° Rotating Universal Tablet Case . With innovative features like 360-degree rotation and shock absorbing corners that flex for a perfect fit for your 9.5"-11.5" device, this case keeps your device free from minor scratches and dings.
The smooth grip, non-slip interior lets you enjoy an infinite array of viewing angles, or folds to provide an ergonomic typing angle. The case has a magnetic closure to make sure your case stays closed, so your tablet is safe and secure when not in use. With a range of viewing angles and full access to controls and ports, these features make the Targus Safe Fit case the best fit for your tablet.
*As tested by an independent third party applying MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure IV.
| Features | |
| Compatibility | Most 9.5"-11.5" tablets |
| Maximum screen size | 29.2 cm (11.5") |
| Case type | Flip case |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU), Elastane, Metal |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Universal |
| Stand mode | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistance |
| Shockproof up to | 1.2 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 540 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |