-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Style and function come together to deliver protection and performance for your Samsung Galaxy® Tab A11+ and Tab A9+. With military-grade protection for drops up to 4 feet (1.2 meters)*, this Click-In™ Case offers peace of mind in a sleek and stylish design.
A simple flip transforms your case into a sturdy stand for comfortable typing. Flip again for easy viewing with virtually infinite viewing angles. Enjoy added ease and convenience with the elastic stylus holder. Precision cut-outs offer easy access to your controls, ports, and camera lenses. Even your audio gets a boost with dedicated speaker ports.
Military-Grade Protection
Minor drops and bumps are no problem for this sturdy, structured case. In fact, the case passes rigorous MIL-STD-810G testing to ensure it can protect your tablet from drops up to 4 feet (1.2 meters).*As tested by an independent third party applying MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure IV.
Swipe or Type with Ease
The non-slip interior lets you position your Samsung Galaxy® Tab A11+ and Tab A9+ in a range of reading or viewing angles for watching videos or interacting with your screen or flip the cover back for a comfortable typing angle.
Full Access, Full Functionality
The tray has precision cut-outs for full access to ports, buttons, and controls. Camera and sensor cut-outs ensure you get the best shot — even with the case on.
| Features | |
| Compatibility | Galaxy Tab A11+ / A9+ |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Case type | Folio |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Built-in speaker(s) | No |
| Stand mode | Yes |
| Pen loop | Yes |
| Built-in keyboard | No |
| Protection features | Drop resistance |
| Gender | Unisex |
| Country of origin | China |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 263 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pen included | No |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |