-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Meet the BeeStation lineup
A private cloud designed to help you organize personal data effortlessly. Whether you are just backing up personal phone photos, or looking for a private cloud for your family and team to keep their digital files, there's a BeeStation for you.
Store everything here, access anywhere
Keep all of your files and photos in one place for access whenever and wherever you need them
Cloud-like experience...
With a built-in hard drive and everything preconfigured, BeeStation is ready to replace your current cloud storage services right out of the box.
Your memories at your fingertips
Back up your camera roll to relive life's moments no matter where you are, freeing up phone space while you're at it.
Your school and work files on any device
Upload, organize, and access files from any desktop browser, phone, or tablet. Never forget to bring important presentations or documents again!
Pick up where you left off
Whether you're a designer, a photographer, or an office worker, you can open and edit BeeStation files from any desktop, expanding on your computer space while continuing your work.
Full Computer Protection — Back up, Recover, Clone
Every BeeStation now includes a three-year license of Acronis True Image Essentials (for one computer). Acronis True Image is trusted by over 5.5 million users worldwide and recognized by PCWorld in 2025 for best comprehensive backup and malware protection.
Back up and protect your entire computer including the operating system, applications, settings, and files, with built-in ransomware defense to keep your personal and important data safe
Privacy-first cloud backup with BeeProtect
Every BeeStation comes with 3 months of free cloud protection. Enjoy secure, encrypted cloud backups for all your files on BeeStation, without worrying about how much storage you might need down the line.
| Storage | |
| Storage drive capacity | 4 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Total installed storage capacity | 4 TB |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Browser supported | Google Chrome©, Firefox©, Microsoft Edge©, Safari© 14 and above |
| Power | |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| Power consumption (typical) | 7.84 W |
| Power consumption (HDD standby) | 1.66 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62.6 mm |
| Depth | 196.3 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 820 g |
| Packaging content | |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI, RCM, EAC, UKCA, VCCI, China Compulsory Certification (CCC), BIS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |