-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Connect USB 2.0 peripherals to your computer
The USB2HAB6 6ft USB A-to-B cable features one USB 'A' male connector and one USB 'B' male connector, providing a high quality connection to USB 2.0 peripherals such as USB printers, scanners or external USB hard drives.
Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this USB 2.0 A-B cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Keep as a spare cord, perfect for use on the road with a laptop
- Durable design, with high quality USB connectors
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
| Features | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 89.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 15 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 90.3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |