Under Desk Cable Management - Basket Style Cable Organizer Tra
ITCurry #: 7564C588 | Article #: S1MB-DESK-CABLE-TRAY-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Streamline cable management with this under-desk cable organizer tray
Maintain a clean, organized workspace and reduce the risk of tripping hazards or tangled cords with this 24in (615mm) long under-desk cable management tray. Each tray is 5.2in (132.5mm) wide and 5in (130mm) deep to accommodate larger power bars and strips.
Versatile Setup
Built to support up to 11lb (5kg) per tray, the trays securely hold multiple cables, cords, chargers, power bars, and strips without sagging. Integrated cable management slots improve accessibility and enhance workspace aesthetics by keeping cords neatly routed, contributing to better airflow.
Hassle-Free Installation
Easily mounts under wooden desks with a minimum thickness of 0.78in (20mm). All necessary hardware is included (2 wood screws) for a stable, straightforward installation.
Durable Steel Construction
Powder-coated steel is durable, resistant to scuffs and damage, and remains stable even when fully loaded for long periods of time. Ships in ISTA-6 certified packaging to withstand various transportation conditions and handling processes.
| Features | |
| Purpose | Desk |
| Type | Cable basket |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132.5 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 400 g |
| Desk thickness (min) | 2 cm |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| Number of screws | 2 |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 693 mm |
| Master (outer) case length | 338 mm |
| Master (outer) case height | 510 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |