-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Connect an IDE hard drive to a Serial ATA power connector
The LP4SATAFM6IN SATA to LP4 Power Cable Adapter features an LP4 female power connector and a male SATA power connector, allowing you to connect an IDE hard drive to a Serial ATA power connector provided by the computer power supply.
The StarTech.com Advantage
- Connects an IDE hard drive and provides power through a Serial ATA connection from your power supply
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty and free technical support
| Features | |
| Cable length | 0.1524 m |
| Connector 1 | Molex (4-pin) |
| Connector 2 | SATA 15-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, Red, Yellow |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 9 mm |
| Package weight | 17 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |