Laptop Docking Station - Thunderbolt 3 Dock W/ USB-c Host Compatibility - Dual 4k 60hz DisplayPort 1.4 Or Dual Hdmi Monitors
ITCurry #: 75648644 | Article #: TB3CDK2DHUE-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
A high-performance Thunderbolt™ 3 Certified docking station with USB Type-C compatibility featuring dual monitor 4K 60Hz DSC support from either Dual DisplayPort or dual HDMI 2.0 video outputs, 96W Power Delivery (100W peak power), 5x USB 3.2 Hub with 2x BC 1.2 fast charging ports, gigabit Ethernet (PXE Boot/Wake-on-LAN) & headset ports.
Flexible Dual Display Outputs
This universal docking station features both dual DisplayPort 1.4 (Single 8K30 on HBR3 host) and dual HDMI video outputs that can be configured in three different ways:
More Downstream USB Ports
Featuring an integrated USB 3.2 hub, this docking station has 5 downstream USB ports:
Front Facing:
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps) with 15W (3A, 5V) Charging
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps) with B.C. 1.2 Fast-Charging
Back Facing:
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps)
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps)
Easy to Set Up & Manage
This universal Thunderbolt 3 / USB-C Dock has an automatic driver setup and includes a longer 0.8 meter (2.6 ft) Thunderbolt 3 host cable, front-facing TB3/USB-C host port, front-facing LED indicator, mounting holes for the optional bracket, k-slot for security lock & MAC address changer utility.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts.
Mac Address Pass-Through Utility: To improve network security.
USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.5 A |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 8.5 A |
| Compatible power plug types | EU, UK |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, Thunderbolt |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 248 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chipset | C-Media - CM6533, Genesys Logic - GL3590, Genesys Logic - GL3523, Realtek - RTD2184, Titan Ridge - JHL7440, Cypress - CCG5C |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |