-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Connect your HDMI devices, up to 30m away with no signal loss
This Active High Speed HDMI® Cable is designed to deliver superior video and audio performance while ensuring reliable connectivity with a variety of HDMI devices, including HDTVs, stereo receivers, projectors, gaming consoles, and more. The active cable also features a thinner wire construction for more flexibility.
High Speed HDMI™
This HDMI 1.4b cable supports Ultra HD 4K resolutions (3840x2160p at 30Hz, or 4096x2160p at 24Hz), Full HD (1920x1080p at up to 120Hz), and a bandwidth of 8.16 Gbps for seamless video and audio transmission. It also supports wide aspect ratios, making it perfect for both home entertainment systems and professional presentations. With support for 3D video (5.1/Dolby Digital Plus/Dolby TrueHD), you can enjoy a fully immersive viewing and listening experience.
Build Quality
Constructed with 24 AWG copper wire, gold-plated connectors, and superior EMI shielding using Al-Mylar foil and a copper braid, this cable minimizes signal loss and interference. The cable's built-in amplifier circuitry actively boosts the HDMI signal with no external power required. It supports longer connections than regular HDMI.
Note : This cable features unidirectional architecture which requires that the cable is installed in the correct direction. Please ensure that the HDMI connector labelled with "TV" is connected to the display, in order to ensure that the device and the HDMI source are connected properly.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
| Features | |
| Cable length | 30 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 5.1, 7.1, 8 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 24 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Fire-resistance rating | CL2 |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 348 mm |
| Master (outer) case length | 347 mm |
| Master (outer) case height | 278 mm |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |