-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Spigen The Essential EE472EU is a compact and powerful charger GaN Pro power adapter designed to quickly and safely charge two devices simultaneously. Equipped with two USB-C ports, it allows you to flexibly power smartphones, tablets and other accessories, adjusting the power according to the needs of the connected devices. The power distribution depends on the configuration - a single device connected to USB-C(1) can use the full 47W, while with simultaneous use of USB-C(1) and USB-C(2), the power is divided into 27W and 20W.
Quantum Boost technology automatically adjusts charging power to the connected equipment, maximizing its performance. Built-in Overcharge Prevention, Voltage Matching and Voltage Regulation functions protect devices from overcharging, over voltage and unstable current, ensuring safe and stable charging under all conditions.
With GaN Pro (gallium nitride) technology, charger achieves high performance with compact size and light weight, making it convenient for travel and daily use.
The small, compact design makes the Spigen EE472EU easy to carry - ideal for home, office or travel. It's a practical and reliable solution for people who need a fast, smart and safe power source for their devices, without compromising on convenience and performance.
| Performance | |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN, Programmable Power Supply (PPS) |
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Power protection features | Overheating, Over voltage |
| Design | |
| Product colour | White |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.2 A |
| Maximum power | 47 W |
| Port 1 output power | 27 W |
| Port 2 output power | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 31 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 111 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |