Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
9.55
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Spigen ARCThe Station Essential EV502 is a 50W automotive charger with two USB-C ports. It allows simultaneous fast charging of two mobile devices, getaRChare 30W for the first port and 20W for the second. Charger supports a wide range of fast charging protocols, including PD2.0, PD3.0, PPS, QC2.0, QC3.0, AFC and FCP, making it compatible with many devices such as iPhone, Galaxy and others.
Thanks to its compact design (24 x 25 x 66.5 mm), charger easily fits into a car without taking up much space. It has versatile compatibility, supporting devices such as smart watches, smartphones, tablets, MacBook Air and Airpods.
| Performance | |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 2.0, Power Delivery 3.0, Programmable Power Supply (PPS), Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0, Adaptive Fast Charging |
| Charger type | Auto |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 50 W |
| Port 1 output power | 30 W |
| Port 2 output power | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}