Xtremescangrip Xg940 Universal Barcode Reader For iPhone 14/13/12 iPhone 14/13/12 Pro
ITCurry #: 51603175 | Article #: CX4184-3251-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The scanner's integration with a heavy-duty case is designed to withstand demanding industrial environments, and the pistol grip handle provides an extra level of comfort and convenience for constant scanning during long shifts. The XtremeScan case provides IP67-sealed housing for protection from dust, water exposure, and water immersion. It includes an integrated wireless charger, so you can charge the iPhone without removing it from the case.
With a compatible iPhone, the XtremeScan Grip XG940 1D/2D Universal barcode scanner becomes a versatile and powerful mobile solution that can be used with a variety of industrial applications. The XG940 features fast 1D/2D, omnidirectional scanning for printed or on-screen barcodes with a highly visible and safe LED aimer. Depending on the barcode symbology, width, size, and label media, the XG940 can scan from 1.5 inches to 19.5 inches (3.8 to 49.5 cm). The industrial-grade, rugged housing can handle multiple drops onto concrete.
| Scanning | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 93, Code 39, EAN-8, EAN-13, JAN-13, JAN-8, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, Interleaved 2 of 5, ISBT 128, Trioptic, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, DotCode, Grid Matrix Code, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 960 pixels |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Tilt reading angle | 33.5 - 44.5ø |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Protection features | Drop resistant |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 500 |
| Battery life | 25 h |
| Charging time | 8 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Drop resistance | 3.1 m |
| Battery | |
| Battery weight | 12.5 g |
| Battery capacity | 2.59 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | UKCA, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Other features | |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |