Kettle 2200w 1.7l Capacity Double Wall Temperature Control - 6 Settings (40-60 Celcius Degrees) led
ITCurry #: 4370F754 | Article #: HD9396/90Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
52.74
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Easy to control with the display on the handle
10+ foods and drinks with the right temperature
Did you know that your favourite drinks, soups and noodles taste better when heated to a certain temperature? Our double-walled, temperature-control kettle precision-heats on the inside while remaining cool to the touch on the outside.
| Features | |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Control type | Touch |
| Housing material | Metal |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of temperature settings | 6 |
| Keep warm function | Yes |
| Boil-dry protection | Yes |
| Spring lid | Yes |
| Country of origin | China |
| Ergonomics | |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| Cord length | 0.75 m |
| Cord storage | Yes |
| 360ø rotational base | Yes |
| Display | LED |
| Wide opening lid | Yes |
| Hinged lid | Yes |
| Lockable lid | Yes |
| Shape | Jug shape |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 230.5 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 252 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 385.5 g |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Technical details | |
| Dangerous goods | No |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}